تست هوش
هوش ET

سوال هوش در کتاب‌های خارجی

طراحی سوال هوش شغلی بسیار حرفه‌ای و تخصصی است که نیاز به سال‌ها تحقیق و پژوهش دارد. کتا‌ب‌های تست هوشی که در ایران چاپ می‌شوند، اکثراً ترجمهٔ کتاب‌های تست هوش خارجی هستند؛ اما نویسندگان این کتاب‌ها معمولاً منابع اصلی  تست‌ها را ذکر نمی‌کنند!

در سایت تکمیلی، یکی از کتاب‌های معروف تست هوش پیشرفته ترجمه شده و به‌صورت آزمون‌های آنلاین روی سایت بارگذاری شده است.
پاسخ‌نامه‌ای که برای این آزمون‌ها، بسیار مفصل‌تر از کتاب اصلی است. ضمناً اگر کاربران عزیز راه‌حلی را متوجه نشدند، می‌توانند با گذاشتن کامنت، دربارهٔ قسمتی از راه‌حل که برایشان نامفهوم است سؤال کنند. به سؤالات شما پاسخ داده می‌شود.


 

۱۲ آزمون‌ هوش آنلاین با پاسخ تشریحی 

 

سوال هوش در آزمون ورودی تیزهوشان

در سال‌های اخیر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، آزمون ورودی تیزهوشان پایهٔ هفتم را فقط به سوال هوش اختصاص داده است. همهٔ سؤالات آزمون تیزهوشان پایهٔ هفتم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ سوال هوش است.

تاریخ ثبت‌نام و منابع آزمون تیزهوشان پایهٔ هفتم ۱۴۰۰-۱۳۹۹

پنجاه درصد از سؤالات آزمون تیزهوشان پایهٔ دهم نیز، سوال هوش است. 

تاریخ ثبت‌نام و منابع آزمون تیزهوشان پایهٔ دهم ۱۴۰۰-۱۳۹۹

با توجه به سؤالات این آزمون‌ها، استفاده از کتاب‌های تست هوش برای آشنایی با سوال‌های هوش، اجتناب‌ناپذیر است. در سایت تکمیلی، به معرفی و نقد جامع‌ترین کتاب سوال هوش چاپ شده در ایران، پرداخته شده است. 

نقد و بررسی کتاب هوش ET

تست هوش ET

آزمون ورودی تیزهوشان در سال‌های گذشته

آزمون ورودی تیزهوشان سال ۱۳۹۷، یکی از فاجعه‌بارترین آزمون‌ها در تاریخ است! این آزمون، کپی کامل یکی از تست‌های ریون بود، که بسیاری از شرکت‌کنندگان قبل از آزمون، این سؤال‌ها را دیده بودند!

آزمون ورودی تیزهوشان پایهٔ هفتم سال ۹۷

جالب بود که مسئول طراحی آزمون ورودی تیزهوشان، پس از این آزمون فاجعه‌بار، گفته بود که حتی اگر دانش‌آموزی، این \(60\)تا تست را حفظ هم کرده باشد، باهوش است! (برای مشاهدهٔ متن کامل مصاحبه با مسئول طراحی سؤالات سال ۱۳۹۷، اینجا را کلیک کنید.)

در سال ۹۸، سوال‌های هوش آزمون ورودی پایهٔ هفتم مدارس تیزهوشان، از سال ۹۷ بهتر بود؛ اما به گفتهٔ برخی کارشناسان تعداد سؤال‌های غلط این آزمون هم کم نبوده است. 

آزمون ورودی تیزهوشان پایهٔ هفتم سال ۹۸  

در سال‌‌های ۹۵ تا ۹۸، در آزمون ورودی پایهٔ دهم تیزهوشان، فقط ۱۰ تست هوش مطرح می‌شد؛ اما در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، نیمی از سؤالات این آزمون، سوال هوش خواهد بود. 

آزمون ورودی تیزهوشان پایهٔ دهم سال‌های ۹۵ تا ۹۸  

چگونه توانایی خود را در پاسخ‌گویی به تست‌های هوش تقویت کنیم؟

برای تقویت توانایی خود در پاسخ‌گویی به تست‌های هوش، فقط به اینکه تعداد زیادی سوال هوش حل کنید، اکتفا نکنید. از خودتان سؤالاتی در رابطه با تست‌های هوش و تأثیر آنها بر نگاهتان به دنیای اطراف بپرسید. برای مثال، از خودتان بپرسید: «آیا حل سوال‌های هوش تصویری باعث شده است که نگاه شما به رویدادهای اطرافتان دقیق‌تر شود؟» برای پاسخ به این سؤال، مثلاً می‌توانید ببینید که آیا می‌توانید ایرادهای فیلم‌های زیر را پیدا کنید یا نه؟!

برای مشاهدهٔ ایرادهای ویدئوی بالا، اینجا را کلیک کنید

برای مشاهدهٔ ایرادهای ویدئوی بالا، اینجا را کلیک کنید

برای مشاهدهٔ ایرادهای ویدئوی بالا، اینجا را کلیک کنید

برای مشاهدهٔ ایرادهای ویدئوی بالا، اینجا را کلیک کنید

برای مشاهدهٔ ایرادهای ویدئوی بالا، اینجا را کلیک کنید

مثال‌های بالا، فقط برای هوش تصویری در فیلم و انیمیشن بود. همان‌طور که در مقدمهٔ کتاب هوش ET نوشته شده است، تعداد زیادی موضوع برای سوال‌های هوش وجود دارد. اگر بتوانید در هریک از این موضوعات، در دنیای واقعی نیز مسائلی بیابید و به آنها فکر کنید و در رابطه با آنها از خودتان سؤالاتی بپرسید، بی‌شک توانایی شما در پاسخ‌گویی به سوال‌های هوش افزایش می‌یابد. 

اگر نتوانستید یک یا چند سوال هوش را حل کنید، ناراحت نشوید! قبل از آزمون باید توانایی‌های خود را افزایش دهید. اگر سراغ مسائل سخت‌ نروید و گاهی اوقات شکست نخورید، هیچ‌وقت از اینی که هستید بهتر نمی‌شوید. 

در پایان توصیه می‌کنیم که فقط به سؤالات چند گزینه‌ای بسنده نکنید؛ سراغ سؤالات هوش تشریحی هم بروید. در زیر، چند تست هوش پیشرفته با پاسخ تشریحی آمده است. 

تست ۱ با پاسخ تشریحی

تست ۲ با پاسخ تشریحی

تست ۳ با پاسخ تشریحی

تست ۴ با پاسخ تشریحی

تست ۵ با پاسخ تشریحی

تست ۶ با پاسخ تشریحی

تست ۷ با پاسخ تشریحی

تست ۸ با پاسخ تشریحی

تست ۹ با پاسخ تشریحی

تست ۱۰ با پاسخ تشریحی

تست ۱۱ با پاسخ تشریحی

تست ۱۲ با پاسخ تشریحی

تست ۱۳ با پاسخ تشریحی

 

درسنامه‌های ریاضی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of