برای شرکت در کلاس المپیاد ریاضی، المپیاد فیزیک، المپیاد زیست شناسی، المپیاد شیمی، و المپیاد نجوم و اخترفیزیک حتماً متن زیر را با دقت بخوانید و پرسش‌های خود را در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

کلاس‌‌های آنلاین دکتر علپیور در مدرسه تخصصی ریاضیات سایت تکمیلی

المپیاد را چه مؤسسه‌ای برگزار می‌کند؟

باشگاه دانش‌‌پژوهان جوان، همه ساله در \(11\) رشتهٔ مختلف مسابقاتی با عنوان المپیاد برگزار می‌کند. توجه کنید که هرگونه مسابقه‌ای که مؤسسات آموزشی با عنوان «المپیاد» برگزار می‌کنند، صرفاً جنبهٔ تجاری دارد و برنده شدن در آنها هیچ فایده‌ای (به‌جز احتمالاً یک خوشحالی زودگذر) برای دانش‌آموزان ندارد!! بنابراین، اگر می‌خواهید در المپیادهای علمی ثبت‌نام و شرکت کنید، اخبار آن را فقط از سایت رسمی باشگاه دانش‌پژوهان جوان دنبال کنید.

کلاس المپیاد

سایت رسمی باشگاه دانش‌‌پژوهان جوان

از چه زمانی باید خودم را برای المپیاد آماده کنم؟

تقریباً تمام مدال‌آوران المپیادهای علمی، کار جدی خود را دورهٔ اول متوسطه شروع کرده‌اند. بنابراین، اکیداً توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید در المپیادهای علمی موفق شوید، حتماً از سال هفتم یا حداکثر هشتم، با منابع المپیاد آشنا شوید، رشتهٔ المپیادتان را انتخاب کنید، کتاب‌های منبع و مهم را تهیه نمایید، و در کلاس المپیاد معلمان حرفه‌ای و درجه ۱ ثبت‌نام کنید.

شرکت در المپیاد چه فایده‌ای دارد؟!

در المپیاد می‌توانید درس یا رشته‌ای را که به آن واقعاً علاقه‌مند هستند، در سطوح بالاتر از دروس مدرسه بیاموزید. اگر در المپیاد مدال طلا کسب کنید،‌ از شرکت در کنکور سراسری معاف می‌شوید؛ یعنی بدون شرکت در کنکور، می‌توانید به دانشگاه بروید. حتی به کسانی که مدال‌های نقره یا برنز کسب می‌کنند نیز امتیازهای ویژه‌ای تعلق می‌گیرد.

چند نفر از المپیادی‌ها از شرکت در کنکور معاف می‌شوند؟

تعداد مدال‌های طلا در هریک از رشته‌های المپیادهای علمی (مثل رشته‌های ورزشی)، فقط یه‌دونه نیست! برای مثال، در سال \(1399\) به \(14\) نفر مدال طلا، به \(36\) نفر مدال نقره، و به \(30\) نفر مدال برنز اهدا شد.

لیست مدال‌آوران المپیاد ریاضی سال 1399

برای کسب مدال طلا در المپیاد، آیا حتماً باید در کلاس‌های ویژه‌ای ثبت‌نام کنم؟

غیرممکن است که یک نفر صرفاً‌ با خواندن کتاب‌های درسی و کتاب‌های تستی و بازاری بتواند در المپیادهای علمی موفق شود. در سال‌های اخیر، بسیاری از مدارس، دانش‌آموزان المپیادی را به‌طور کامل از دانش‌آموزان دیگر جدا می‌کنند و برای آنها کلاس‌های ويژه‌ای تشکیل می‌دهند.
توجه کنید که معلم‌های حرفه‌ای و معروف المپیاد، معلم‌های معمولی نیستند؛ اکثر آنها در رشتهٔ خود متخصص هستند، و معمولاً یا استاد دانشگاه هستند یا با درجهٔ دکتری از دانشگاه‌های درجه ۱ فارغ‌التحصیل شده‌اند و فقط به تدریس یا تألیف کتاب‌های المپیادی مشغولند.

ثبت‌نام در کلاس‌های آنلاین دکتر علیپور (ویژهٔ المپیاد ریاضی و کامپیوتر)


در المپیاد ریاضی، چهار مبحث اصلی وجود دارد:
\(\bullet\) آنالیز ترکیبی (ترکیبیات)
\(\bullet\) جبر
\(\bullet\) هندسه
\(\bullet\) نظریهٔ اعداد

با استفاده از کلاس‌های آنالیز ترکیبی آقای دکتر علیپور می‌توانید به این مبحث اساسی المپیاد ریاضی و المپیاد کامپیوتر مسلط شوید. بدون شک، آقای دکتر علیرضا علیپور یکی از بهترین و باسابقه‌ترین اساتید المپیاد ریاضی در ایران هستند، زیرا:
\(\bullet\) آقای علیپور در شاخه‌ای از ریاضیات دکتری گرفته‌اند که کاملاً به رشته‌ای که تدریس می‌کنند مربوط است.
\(\bullet\) آقای علیپور سال‌هاست که به‌طور تخصصی فقط به تدریس ترکیبیات در المپیاد مشغول هستند و در این زمینه کتاب‌های بسیار خوبی تألیف کرده‌اند.
\(\bullet\) آقای علیپور یکی از معدود نویسندگان امروز ایران است که خوانندگان، کتاب‌هایش را به‌نام علیپور می‌شناسند، نه به‌نام انتشارات!

برای مشاهدهٔ توضیحات مفصل دکتر علیپور دربارهٔ المپیاد ریاضی و کامپیوتر روی لینک زیر کلیک کنید.

جلسهٔ مشاورهٔ دکتر علیپور دربارهٔ المپیاد ریاضی و کامپیوتر

 

کلاس‌ های خصوصی و نیمه خصوصی دکتر علیپور

برای شرکت در کلاس‌های خصوصی دکتر علیپور (آنلاین یا حضوری)، ابتدا در آزمون تعیین سطح زیر، شرکت کنید. سپس، از طریق شمارهٔ 09123260280 با آقای علیپور تماس بگیرید و نام خود را بفرمایید تا ایشان با توجه به نتیجهٔ آزمون شما و موارد دیگر، دربارهٔ پذیرش شما به‌عنوان شاگرد خصوصی تصمیم بگیرند.

آزمون تعیین سطح کلاس خصوصی دکتر علیپور

1 / 15

در یک جمع \(100\) نفر حضور دارند. هریک از این \(100\) نفر متوجه شد که سن او برابر تعداد افرادی از جمع است که هم‌سن با او نیستند. سن افراد این جمع، حداکثر چند مقدار مختلف دارد؟

2 / 15

رقم دهگان بزرگ‌ترین عدد هفت‌رقمی با رقم‌های متمایز که بر \(9\) بخش‌پذیر باشد چند است؟

3 / 15

همانند شکل زیر، یک مربع را به \(4\) مستطیل برابر و یک مربع تقسیم کرده‌ایم. اگر محیط هریک از \(4\) مستطیل برابر \(40\) باشد، مساحت مربع بزرگ را به‌دست آورید.

4 / 15

اگر هر خانه از یک جدول \(2\times2\) را روی دو قطر آن ببُریم، جدول به \(12\) قطعه تقسیم می‌شود.

اگر هر خانه از یک جدول \(10\times10\) را روی دو قطر آن ببُریم، جدول به چند قطعه تقسیم می‌شود؟

5 / 15

ناتالی چهار عدد مثبت انتخاب کرد و حاصل‌ضرب هر دوتا از آنها را به‌دست آورد. \(5\)تا از این \(6\) حاصل‌ضرب برابر \(2\)، \(3\)، \(5\)، \(6\)، و \(10\) هستند. حاصل‌ضرب ششم چه عددی است؟

6 / 15

دهقان یک گوسفند خرید که بلافاصله یک گوسفند به‌دنیا آورد. پس از آن این گوسفند هرسال یک گوسفند به‌دنیا آورد. هر گوسفند که به‌دنیا می‌آید، پس از سه سال، هر سال یک گوسفند به‌دنیا می‌آورد. پس از \(6\) سال دهقان چند گوسفند دارد؟

7 / 15

شکل زیر، گوشهٔ بالا-چپ از یک جدول \(21\times21\) را نشان می‌دهد. اگر طبق الگوی نشان داده شده، خانه‌ها را رنگ کنیم، چند خانه از جدول رنگ می‌شوند؟

8 / 15

\(10\) دختر و \(20\) پسر در یک تورنمنت شطرنج شرکت کردند. در هر دور \(30\) شرکت‌کننده به \(15\) دسته دو نفره تقسیم شدند و دو نفر هر دسته باهم بازی کردند. در سه دور اول، تعداد بازی‌هایی که بین دو دختر برگزار شد برابر \(11\) بود. چندتا از بازی‌های این سه دور بین دو پسر بوده است؟

9 / 15

هشت تیم فوتبال دوبه‌دو مسابقه داده‌اند (هر دو تیم یک‌بار باهم بازی کرده‌اند.) در هر بازی، برنده \(3\) و بازنده \(0\) امتیاز گرفت و در صورت تساوی هر دو تیم یک امتیاز گرفتند. در پایان امتیاز تیم‌ها برابر \(15\)، \(14\)، \(13\)، \(9\)، \(8\)، \(7\)، \(6\)، و \(3\) شد. چند بازی مساوی شده است؟

10 / 15

رأس‌ هر ساعت یک اتوبوس از شهر \(A\) به سمت شهر \(B\) حرکت می‌کند و درست \(5\) ساعت طول می‌کشد تا به \(B\) برسد. احمد ساعت \(4\)ونیم با وسیلهٔ خود از \(B\) به سمت \(A\) حرکت کرد و \(4\) ساعت طول کشید تا به \(A\) برسد. او در طی مسیر چندتا از اتوبوس‌هایی را که از \(A\) به سمت \(B\) می‌آیند، دیده است؟

11 / 15

تعدادی مرد و زن دور یک میز نشسته‌اند. \(5\)تا از این افراد هر دو نفر مجاورشان مرد است، دوتا از این افراد با یک مرد و یک زن مجاورند و بقیهٔ افراد با دو زن مجاورند. چند مرد دور این میز نشسته‌اند؟

12 / 15

همهٔ عددهای طبیعی را که رقم \(3\) ندارند از کوچک به بزرگ در یک دنباله نوشته‌ایم:
\[1,2,4,\dots,28,29,40,41,42,44,\dots.\] عدد \(1000\) چندمین جمله از این دنباله است؟

13 / 15

به کمک \(10\) پریز برق و \(15\) عدد سه راهی چند وسیله را می‌توانیم به برق متصل کنیم؟

14 / 15

شتر نمی‌تواند بیش از \(22\) کیلوگرم طلا حمل کند. سارقی می‌خواهد از یک معدن طلا سرقت کند و تا آنجا که ممکن است بیشترین سود را ببرد. کیسه‌هایی وجود دارد که به‌ترتیب می‌توان در آنها \(5\)، \(4\)، و \(3\) کیلوگرم طلا قرار داد. قیمت این کیسه‌ها به‌ترتیب \(60\)، \(47\)، و \(33\) درهم است. سارق برای کسب بیشترین مقدار سود، چند کیسه با ظرفیت \(5\) کیلوگرم را بر شتر خود بار بزند؟

15 / 15

صفحهٔ شطرنجی \(8\times8\) به مربع‌های \(2\times2\) و \(1\times4\) تقسیم شده است. اگر طول برش برابر \(54\) باشد، تعداد مربع‌های \(2\times2\) چندتا است؟ (در شکل زیر، طول برش برابر \(10\) است.)

چند مسئلهٔ مقدماتی

 1. یک تاس داده شده است. آیا درست است که همواره
  الف) دو وجه مجاور وجود دارد که عددهای آنها دو عدد متوالی‌اند؟
  ب) حداقل دو جفت از این وجه‌ها وجود دارد؟

 2. رأس‌های یک هفت‌ضلعی منتظم، آبی و قرمز شده‌اند.
  ثابت کنید سه نقطهٔ همرنگ یافت می‌شود به‌‌گونه‌ای که رأس‌های یک مثلث متساوی‌الساقین باشند. آیا این حکم در مورد هشت‌ضلعی نیز برقرار است؟

 3. هر وجه یک مکعب را به \(4\) مربع تقسیم کرده‌ایم و هریک از این مربع‌ها را با آبی، قرمز، یا سبز، رنگ‌ کرده‌ایم به‌گونه‌ای که هر دو مربعی که ضلع مشترک دارند غیرهمرنگ‌اند. چندتا از مربع‌ها آبی شده‌اند؟

 4. \(1975\) شکل درون یک مربع به مساحت \(S\) قرار دارند. مجموع مساحت این اشکال از \(1974S\) بیشتر است. ثابت کنید نقطه‌ای متعلق به همهٔ این اشکال وجود دارد.

 5. حداقل چند دایره به شعاع واحد برای پوشش یک دایره به شعاع \(2\) لازم است؟

 6. ثابت کنید درون یک دایره به شعاع واحد نمی‌توان دو مثلث جدا از هم قرار داد که مساحت هرکدام بزرگتر از واحد باشد.

 7. یک قطعه نمی‌تواند یک نیم‌دایره را بپوشاند ولی دوتا از چنین قطعه‌ای می‌توانند یک دایره با همان شعاع را بپوشانند. آیا چنین چیزی امکان‌پذیر است؟

 8. در یک جمع \(20\) نفره هر دو نفر یک پدربزرگ مشترک دارند. ثابت کنید در این جمع \(14\) نفر وجود دارند که همگی یک پدربزرگ دارند.

 9. \(65\) دانش‌آموز سه آزمون دادند. نمرهٔ هر آزمون \(2\)، \(3\)، \(4\)، یا \(5\) بود. ثابت کنید دو دانش‌آموز وجود دارد که نمرات آنها در همهٔ آزمون‌ها همانند هم است.

 10. آیا می‌توان خانه‌های یک جدول \(6\times6\) را با اعداد \(0\)، \(1\)، و \(-1\) پر کرد به‌طوری که مجموع اعداد واقع در هر سطر، ستون، و دو قطر، همگی متفاوت باشند.

 11. در یک جعبه \(28\) توپ قرمز، \(20\) توپ سبز، \(12\) توپ آبی، \(20\) توپ زرد، \(10\) توپ سفید، و \(10\) توپ سیاه قرار دارد. با چشم بسته حداقل چند توپ از جعبه بیرون آوریم تا مطمئن باشیم در بین آنها حداقل \(15\) توپ همرنگ وجود دارد؟

 12. ماریا، نینا، اولگا، و پولیا در یک مسابقه دو شرکت کردند. پرسیدیم که هر کسی چه رتبه‌ای به‌دست آورد؟ سه جواب شنیدیم:
  «اولگا اول و نینا دوم شد»
  «اولگا دوم و پولیا سوم شد»
  «ماریا دوم شد و پولیا چهارم شد»
  هریک از سه جواب یک جملهٔ راست و یک جملهٔ دروغ دارد. رتبهٔ هریک از چهار نفر را مشخص کنید.

 13. یکی از \(A\)، \(B\)، و \(C\) از همه زیباتر است.
  \(A\) گفت: «من زیباترین هستم» و «\(C\) زیباترین نیست.»
  \(B\) گفت: «\(A\) زیباترین نیست» و «من زیباترین هستم.»
  \(C\) گفت: «من زیباترین هستم.»
  مشخص شد که زیباترین نفر فقط راست گفته و همهٔ جملات دو نفر دیگر دروغ بوده است. چه کسی زیباترین بین این سه نفر است؟

 14. یکی از سه نفر \(A\)، \(B\)، یا \(C\) مار را کشته است.
  \(A\) گفت: «\(B\) مار را کشته است.»
  \(B\) گفت: «\(C\) مار را کشته است.»
  \(C\) گفت: «من مار را کشتم.»
  اگر فقط یکی از این سه نفر راست گفته باشد، چه کسی مار را کشته است؟

 15. یک پسر و دختر کنار هم نشسته‌اند. بچه اول گفت: «من پسر هستم»، و بچه دوم گفت: «من دختر هستم». اگر حداقل یکی از آنها دروغ گفته باشد. مشخص کند کدام‌یک دختر و کدام‌یک پسر است؟

 

در بخش کامنت‌های زیر، هر سؤالی دربارهٔ المپیاد و کلاس‌های تخصصی المپیاد ریاضی ایران دارید بپرسید.

همچنین، می‌توانید پاسخ مسائل بالا را در بخش کامنت‌های زیر، بنویسید.


اطلاع فوری از کدهای تخفیف، جایزه‌ها، و کلاس‌های تابستان


نوشته‌های قبلی و بعدی


اشتراک
اطلاع از
شماره موبایل شما نمایش داده نمی‌‌شود.

50 پرسش‌ها و نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
محمدرضا
مهمان
19 ساعت قبل

سلام، اینکه بدون کلاس رفتن “غیرممکن ” است شاید نادرست باشد، عقلا با کتاب خواندن ممکن است و تجربه نیز این را تایید می تواند بکند

محمد
مهمان
5 ماه قبل

سلام من کلاس دهم هستم
می‌خوام برای المپیاد ریاضی شروع کنم بنظرتون کار درستیه یا نه یا تمرکزم روی کنکور باشه نظرتون چیه ؟؟

نصیری
مهمان
11 ماه قبل

عرض سلام و وقت بخیر
دختر من امسال ورودی پایه دهم هستن و تمایل به شرکت در المپیاد کامپیوتر رو دارن … البته متاسفانه تا الان اقدامی نکردیم ..امکانش هست راهنمایی بفرمایید که برای شروع و ادامه راه چه اقدامی انجام بدم؟
متشکرم

اعظم
Member
پاسخ به  Takmili
11 ماه قبل

سپاسگزارم

9024568811
Member
11 ماه قبل

سلام باتشکر از سایت مفید شما.
بنده یک دانش آموز هشتمی در آستانه ی کلاس نهم هستم.
من میخواستم ببینم شرایط شرکت در المپیاد زیست چگونه است؟
من خودم از اواسط سال هشتم به دروس خودم مسلط و شروع به خواندن دروس دوره دوم کردم تا برای خودم وقت بخرم آیا میتونم بدون معلم المپیاد و فقط با خواندن منابع شرکت کنم؟و لطفا کمی من رو راهنمایی کنید من خودم اطلاعی از اینکه چنین معلمانی رو چگونه پیدا کنم ندارم!
باتشکر

رضا قنبرزاده
مهمان
1 سال قبل

من پدر یکی از بچه ها هستم لطفا با من تماس بگیرید.
متشکرم

مهدی
مهمان
1 سال قبل

من پدر یکی از بچه ها هستم
لطفا با من تماس بگیرید

این را خودم حل کردم که بدانید برایم مهم است

1657721129000424913936880409767.jpg
باران
مهمان
1 سال قبل

سلام کلاس حضوری هم دارید ؟

ميثم
مهمان
1 سال قبل

ايا كلاسي براي اموزش به دبيران هم داريد؟

Najva
مهمان
2 سال قبل

سلام وقت به خیر
من پایه نهم هستم و چند ماه دیگه میرم دهم.میخواستم بدونم که میتونم از الان برای المپیاد ریاضی بخونم و در سال یازدهم در المپیاد شرکت کنم؟

اِل آی
مهمان
2 سال قبل

سلام وقت بخیر
ببخشید برای المپیاد کامپیوتر دوره‌ای برگزار نمیکنید؟

بهراد
مهمان
2 سال قبل

سلام ببخشید کلاس المپیاد ریاضی برای کلاس ششم هم برگزار میشه؟

مکرم
مهمان
2 سال قبل

با سلام لطفا شماره تماس بفرستید تا بتوانیم تماس بگیریم و در کلاسهای المپیاد شرکت کنیم از طرف ۳۰ نفر دانش آموز که در مرحله اول المپیاد قبول شده اند.

الهام جلالی
Member
2 سال قبل

من نهم هستم می تونم شرکت کنم؟

الهه خلیلی
Member
2 سال قبل

سلام من الان کلاس هشتمم داره تموم میشه وقبلا هم به موضوع المپیاد فکر میکردم و در کلاس های پیشرفته مدارس خودمان هم شرکت کردم اما تا حالا کتابی که مربوط به المپیاد هست را هنوز شروع به حل کردن نکردم. شما گفتید از پایه هفتم ولی من هشتمم داره تموم میشه آیا وقت خواندن برای المپیاد برای من تموم شده و دیگر نمیتونم برای المپیاد بخونم؟

رضا
مهمان
2 سال قبل

ببخشید سایت برگزاری المبیاد های شیمی و فیزیک امسال کجاست

رادوین سالاری
Member
2 سال قبل

سلام من خودم پایه هشتمم داره تموم میشه و قبلا هم به موضوع المپیاد فکر کردم و چند سوال در این زمینه دارم
اول اینکه اگر کسی بخواد بره رشته تجربی یا پزشکی مثلا با المپیاد شیمی اگر طلا بیاره از کنکور معاف میشه برای پزشکی؟ یا فقط میتونه بره رشته ریاضی؟ بعد اینکه من خودم حقیقتش ریاضیم اونقدر خوب نیست زیست شناسی هم بدم نمیاد ولی خب اونقدر علاقه ندارم بنابراین فقط شیمی و فیزیک می مونه پیشنهاد خودتون چیه ؟ کدوم یکی میتونه بهتر باشه؟ بعد اینکه المپیاد ها از کدوم پایه اغاز میشن؟ نهم یا دهم؟
ممنون میشم اگه جواب بدین

none
مهمان
3 سال قبل

سایت المپیاد نداریم تو تکمیلی ؟؟؟!!! تکمیلی برای رضای خدا میاد بگه کلاس این فردو برید ؟؟!؟!

الهام جلالی
Member
پاسخ به  Takmili
2 سال قبل

سلام ببخشید من قبلا تو این صفحه مشخصات استاتید رو می دیدم الان کجاست؟

الهام جلالی
Member
پاسخ به  Takmili
2 سال قبل

منم دقیقا مسئله م همین بود امکانش هست تصاویر و مشخصات استادید جدید رو بذارید؟ اخه من برای اینکه سایت شما گفت استاداشون اونا هستن ثبت نام کردم

ناشناس
مهمان
3 سال قبل

سلام کلاس ها از سطح استعداد درخشان هم بالاتر است؟

none
مهمان
3 سال قبل

سایتی نیست که درست المپیاد درس بده و صرف هزینه اشتباه تکمیلی هم یه دونه از اونا

محمدجواد مهدوی
Member
3 سال قبل

استاد برای معاف شدن در کنکور باید در المپاد جهانی رتبه طلا یا نقره آورد یا در مرحله سوم کشوری؟

محمدحسین علی‌پور
Member
3 سال قبل

هزینه کلاس‌ها، چقدر است؟

qwd
مهمان
پاسخ به  Takmili
3 سال قبل

خوب شاید کسی اصلا وپولش نرسه و مراحل اولیه را نمیخواد طی کنه لطفا قیمت را بگویید

qwd
مهمان
پاسخ به  Takmili
3 سال قبل

شما فکر این رو نمیکنید یه بچهای شاید در اندازه خانوادش نباشه و اگر زنگ بزنند شاید اون پدر و مادر سر افکنده بشوند چون پول خانواده شان شاید نرسد پس لطفا بزارید قیمت هر رشترو