بیماری کرونا از اواخر سال \(2019\) در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد و به‌سرعت به سراسر جهان منتقل شد. این بیماری همهٔ ابعاد زندگی انسان‌ها را تحث تأثیر قرار داد. حتی بازی‌هایی نیز با موضوعیت کرونا تولید شد! دوتا از این بازی‌ها در زیر، آمده است.
ایده‌ٔ هندسی استفاده شده در بازی‌های زیر، در برخی از تمرین‌های فصل ۴ ریاضی هفتم و تمرین‌های فصل ۳ ریاضی هشتم نیز آمده است.

بازی کرونا

اگر مشتری سایت تکمیلی هستید، وارد حساب کاربری‌تان شوید تا رکوردهای شما در این بازی ثبت شود.
با خرید یکی از محصولات سایت تکمیلی، مشتری سایت خواهید شد و می‌توانید در بازی‌ها با سایر کاربران رقابت کنید.

بازی فاصله‌گذاری اجتماعی

برای مشاهدهٔ بازی فاصله‌گذاری اجتماعی، روی لینک زیر کلیک کنید.

فاصله‌گذاری اجتماعی

چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

برخی از کشورها با قرنطینهٔ سفت و سخت، و قبل از تولید واکسن کرونا، توانستند این بیماری را مهار کنند. اصطلاح قرنطینه (Quarantine) به واژۀ لاتین quadraginta و واژۀ ایتالیایی quaranta بازمی‌گردد که هر دو به معنای چهل هستند. چهل روز بودن قرنطینه احتمالاً انعکاسی از اهمیت انجیلی چهل روز در غرب بود، چرا که هم عیسی مسیح چهل روز را در صحرا به روزه گذراند و هم حضرت موسی چهل روز و شب را در کوه سینا برای دریافت ده فرمان سپری کرد.

ویدئوی زیر، یک مستند بسیار جذاب دربارهٔ روزهای قرنطینه در ووهان است.

آیا کرونا اولین بیماری است که بسیاری از کشورها با آن درگیر شده‌اند؟

طاعون سیاه یکی از بزرگ‌ترین همه‌گیری‌های تاریخ است. این بیماری در سال‌های \(1347\) تا \(1351\) میلادی تقریباً در کل اروپا شیوع یافت. طبیعتاً آمار دقیقی از کشته‌های این بیماری در دسترسی نیست؛ ولی تخمین زده می‌شود که در این سال‌ها حدود یک‌سوم جمعیت اوراسیا، یعنی \(75\) تا \(200\) میلیون نفر کشته شده‌اند.

علائم کرونا

آنفولانزای اسپانیایی یکی دیگر از همه‌گیری‌های بزرگ تاریخ است. حدود \(500\) میلیون نفر (یک‌سوم جمعیت جهان) در سال‌های \(1918\) تا \(1920\) به این بیماری مبتلا شدند. به گفته پژوهشگران، بین \(17\) تا \(100\) میلیون انسان جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند. همچنین، تخمین زده می‌شود که بین \(8\) تا \(22\) درصد مردم ایران بر اثر آنفولانزای اسپانیایی جان خود را از دست داده‌اند.

علائم کرونا

برای مشاهدهٔ جدول همه‌گیری‌های بزرگ تاریخ، اینجا را کلیک کنید.

آیا مخالفت با تزریق واکسن یک بیماری، برای اولین‌بار است که اتفاق می‌افتد؟

پس از تولید واکسن کرونا، برخی افرادی با تزریق آن مخالف هستند. البته، چنین مخالفت‌هایی با دستاوردهای پزشکی نوین، مورد جدیدی نیست. ویدئوی زیر، دربارهٔ مخالفت مردم با واکسیناسیون در زمان امیرکبیر است.

آنالیز ترکیبی

آزمون تیزهوشان

تست هوش

جادوی مریم میرزاخانی

محسن کیهانی

1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

سلام
پیشنهاد می کنم « 2024 » را هم به بازی های سایتتان اضافه کنید.