نویسندگان کتاب‌های ریاضی دورهٔ اول دبیرستان، در فصل‌های هندسه بسیار ضعیف عمل کرده‌اند. برای اثبات این ادعا کافی است به صفحه‌های \(92\) تا \(95\) کتاب ریاضی هشتم نگاهی بیندازید. در این صفحات، دانش‌آموز برای اولین‌بار حالت‌های همنهشتی مثلث‌ را می‌بیند؛ ولی در آخر این بخش، فقط \(3\)تا تمرین وجود دارد!! سایت تکمیلی به دانش‌آموزانی که می‌خواهند هندسهٔ دورهٔ اول دبیرستان را به‌خوبی بیاموزند، کتاب هندسه از ابتدا تا …، نوشتهٔ ارشک حمیدی، را معرفی می‌کند.

چرا کتاب هندسه از ابتدا تا …؟

\(\bullet\) کتاب هندسه از ابتدا تا … شامل درسنامه، تمرین‌های حل شده، و تمرین‌های حل نشدهٔ بسیار متنوعی است.

\(\bullet\) پس از خرید کتاب، اگر بخشی از درسنامه یا تمرین‌های حل شده را متوجه نشدید، می‌توانید در همین صفحه کامنت بگذارید. Takmili مثل همیشه به اشکالات شما پاسخ خواهد داد.

\(\bullet\) می‌توانید در همین صفحه با کاربران دیگر سایت تکمیلی، دربارهٔ تمرین‌های حل نشدهٔ این کتاب نیز بحث و گفتگو کنید.

\(\bullet\) اگر دانش‌آموز مدرسهٔ تیزهوشان هستید و در فصل‌های هندسه مشکل دارید، کتاب هندسه از ابتدا تا … مناسب‌ترین کتاب برای شماست. زیرا این کتاب، یکی از منابع اصلی کتاب‌های ریاضی تکمیلی بوده است. (در صفحات انتهایی کتاب‌های ریاضی تکمیلی، بخش منابع را ببینید.)

\(\bullet\) مطالب این کتاب، فصل ۴ کتاب‌های ریاضی و ریاضی تکمیلی هفتم، فصل‌های ۳ و ۶ کتاب‌های ریاضی و ریاضی تکمیلی هشتم، و فصل ۳ کتاب‌های ریاضی و ریاضی تکمیلی نهم را به‌طور کامل پوشش می‌دهد.

ویژگی‌های کتاب به قلم ارشک حمیدی

خیلی از افراد نخستین‌بار لذت واقعی ریاضیات را با آموختن هندسه چشیده‌اند. هندسه از قدیمی‌ترین دانش‌هاست، و نظام سنتی آموزش آن بسیار پربار است. تلفیق این سنت با رویکردهای جدید آموزشی، به‌ویژه «مسئله حل کردن»، به غنای آن افزوده و شیوه‌ای منحصر به‌ فرد برای آموزش و علاقه‌مند کردن دانش‌آموز به ریاضیات فراهم آورده است.

این کتاب دربارهٔ هندسهٔ مقدماتی است و رویکرد آن «مسئله حل کردن» است. در هر فصل، مفهوم‌ها، تعریف‌ها، و قضیه‌ها به تفصیل آمده است و تقریباً برای هریک از آن‌ها مسئله‌هایی حل شده آورده شده است. در انتهای هر فصل هم تعدادی تمرین برای کار مستقل گنجانده شده است.

در هر مسابقهٔ ریاضی مسئله‌های هندسی سهم زیادی دارند. خیلی از مسئله‌های این کتاب از میان مسئله‌های داده شده در مسابقه‌های ریاضی در گوشه و کنار دنیا انتخاب شده‌اند. به‌ این‌ ترتیب، این کتاب منبعی غنی برای شیفتگان هندسه، معلمان و علاقه‌مندان به شرکت در مسابقه‌های ریاضی مانند مسابقهٔ کانگورو، IMC، تورنمنت شهرها، و المپیاد هندسهٔ ایران است.

قاعده‌های کامنت‌گذاری برای این کتاب

\(\bullet\) اگر ایراد یا اشکالی در بخشی از درسنامه‌ها یا تمرین‌های حل شدهٔ این کتاب داشتید، حتماً شمارهٔ صفحه را ذکر کنید.
\(\bullet\) اگر می‌خواهید با بقیهٔ دوستانتان دربارهٔ تمرین‌های حل نشدهٔ کتاب بحث کنید، تصویر صورت تمرین را آپلود نکنید؛ بلکه فقط شمارهٔ صفحه و شمارهٔ تمرین را بنویسید. (آپلود کردن راه‌حل‌هایتان ایرادی ندارد.)

کتاب‌های بیشتر

غلط‌نامهٔ کتاب هندسه از ابتدا تا …

در همهٔ کتاب‌ها غلط‌هایی وجود دارد! حتی ریاضیدانان بزرگ هم در کتاب‌ها یا سخنرانی‌هایشان اشتباهات عجیب و جالبی داشته‌اند! اما، به‌نظر می‌رسد که امروزه با وجود فضای مجازی، نویسندگان باید با خوانندگان در ارتباط باشند تا این ارتباط دوطرفه به بهبود نوشته‌های آن‌ها کمک کند.
در اینجا، و با توجه به کامنت‌های کاربران عزیز، غلط‌های کتاب هندسه از ابتدا تا … را می‌نویسیم و آن‌ها را برای ارشک حمیدی می‌فرستیم.


مسئلهٔ ۶ صفحهٔ ۱۰. در انتهای راه‌حل این مسئله (صفحهٔ ۱۱) به اشتباه \(1\) تا \(100\) جمع زده شده است. به‌جای آن باید نوشته می‌شد:
\[1+2+3+\dots+99=4950.\]

با سپاس از محمدحسین علی‌پورمسئلهٔ ۲ صفحهٔ ۱۹. در صورت این مسئله نام حلقه‌ها نیامده است! صورت درست مسئله در تصویر زیر آمده است:
هندسه از ابتدا تا

با سپاس از محمدحسین علی‌پور


کتاب هوش et

ریاضی تکمیلی

مسئلهٔ هفتهٔ بیست‌وششم

مسئلهٔ هشت وزیر. چگونه \(8\) وزیر را در یک صفحهٔ شطرنج قرار دهیم به‌ طوری‌که هیچ‌کدام دیگری را تهدید نکند.

هشت وزیر

ارسال پاسخمسائل بیشتر

 

ویدئوی هفته

دانلود مقالهٔ کانویویدئوهای بیشتر

 

کتاب هوش فرازمینی et

24 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

با عرض سلام و خداقوت خدمت شما
ببخشید این کتاب برای هندسه دوره دوم هم خوبه؟ اخه من خیلی جاها نمیتونم تشخیص بدم از کدوم قضیه و… استفاده کنم و من خیلی دوست دارم هندسه رو مفهومی یاد بگیرم

امسال میرم دهم

خیلی سپاسگزارم
بابت همچین سایت عالیی بهتون تبریک میگم. موفق باشید

سلام.ممکنه درباره حل سوال 13 صفحه 17 توضیح بدید؟ من با هفت پاره خط رسم کردم ولی با شش پاره خط ممکن نیست.

سلام این کتاب پاسخنامه تشریحی برای هر یک از مسایل شو داره ؟ واینکه از صفر تا صده ؟ چون من در حل 50 درصد مسایل هندسه تکمیلی نهم افتضاحم . ممنون

در صفحه ۱۹، سوال ۲ حلقه‌ها نام‌گذاری نشدن!

سلام لطفا داخل قسمت درسنامه جزوه هندسه هم بزارید بشدت درون اون مشکل دارم ممنون

ایا این کتاب واقعا صفر تا صده؟!

در صفحه ۱۳، مسئله ۸ گفته سوراخی ایجاد کنید که یک فیل از آن رد شود! من متوجه منظور این سوال و خواسته اون نمی‌شم.

سلام. سوالی داشتم. در صفحه ۱۱، مسئله شماره ۶، در راه حل بیان شده که هر کس که به مهمانی اضافه می‌شود با افراد قبلی دست می‌دهد. ولی وقتی که نفر صدم اضافه می‌شود با ۹۹ نفر دست می‌دهد پس چرا در عبارت اعداد ۱ تا ۹۹ را جمع نکرده و ۱ تا ۱۰۰ را جمع کرده است؟ اگر نیازی به فرستادن عکس هست، بفرمایید.

سلام
ببخشید در مورد این کتاب ایا چاپ های سال 96 و 97 با این کتابی که در این لینک هست متفاوته ؟
چون من چند تا کتاب فروشی اصفهان رو که پرس جو کردم همشون گفتند چاپ کتابشون مال سال 96 یا 97 هست
باتشکر

سلام پی دی اف این کتاب هست؟

ممنون از سایت تکمیلی به خاطر این کتاب خوب. سفارش دادم. لطفا طرح چه کتابی بخونم رو حتما ادامه بدید.