مسئله ریاضی هفته پنجم
 

منتظر راه‌حل‌‌های تشریحی خلاقانه و متفاوت شما هستیم.
از راه‌حل‌ خود عکس بگیرید و آن را در کامنت‌های زیر آپلود کنید.


در وب‌سایت تکمیلی، هر هفته یک مسئلهٔ جدید منتشر می‌‌شود. برای مشاهدهٔ مسائل هفته‌های دیگر، روی لینک زیر کلیک کنید.

مسائل بیشتر

 

آنالیز ترکیبی

آزمون تیزهوشان

تست هوش

جادوی مریم میرزاخانی

محسن کیهانی

9 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

به نظر من بی نهایت حالت میشه چون میتونیم نقطه ای در شکل پیدا کنیم که هر خطی از اون عبور کنه شکل رو به دو قسمت مساوی تقسیم کنه و اون نقطه محل برخورد اون پنج حالت که ما می تونیم اثباتشون کنیم و میشه اگر کسی از انتگرال سر در بیاره اینو اثبات کنه!

با سلام من 5 حالت بدست آوردم که سه حالت‌ رو اینطوری فهمیدم که باید جوری تقسیم کنم که 2.5 دایره یه طرف خط و 2.5 دایره دیگردر طرف دیگه قرار بگیره دو تا حالت دیگه رو با این روش که هر چقدر از یه دایره در یه طرف خط برداشتم باید به همون مقدار هم از َطر دیگر بردارم که شد 2 حالت اما نمیدونم شاید حالت های دیگه هم باشه….
خواستم بدونم برای حل این سوال روش ریاضی وجود داره یا اینکه باید با بررسی و کشیدن خط متوجه شد؟
ممنون از سایت خوبتون ❤️

سلام
دو دایرهٔ ابتدای مسئله، در واقع برای راهنمایی آمده است که خواننده بتوانید از آن ایده بگیرد. (فرض کنید آن دو دایره در مستطیلی محاط شده‌اند و …)

سلام، جواب مساله، پنج حالت می شود.

IMG-20201109-WA0000.jpg

من از اینا سه تاش رو در آوردم ولی فکر کنم بیشتر باشه

سلام لطفا جواب سوال هایتان و برندگان را در گروه تلگرامی و اینجا قرار دهید با تشکر از سایت عالی شما

سلام
ببخشید این دیدگاه نیست و من هم عضو نیستم اما ساکن مراغه مدرسه تیزهوشان هستم
لطفا به این پاسخ نگاه کنید
آیا درست است؟
برای سوال هفته که دو دایره است
زمانی که خط هردو دایره را به دو نیم مساوی تقسیم میکند دو رنگ مساوی اند و در زمانی که هیچ یک را نصف نمیکند و در داخل آنها نیست باز دو رنگ مساوی اند
حال سرعت حرکت دو طرف خط مساوی است پس دو رنگ مساوی خواهند بود چون به یک اندازه در هر ثانیه از دایره ها را برش می دهد و هر دو مساوی است.

سلام
از اینکه در پاسخ‌گویی به این مسئله مشارکت داشته‌اید، سپاسگزاریم.
برای پاسخ به سؤالات هفتگی، لازم نیست عضو سایت باشید؛ یا لزوماً در مدرسه تیزهوشان درس بخوانید، یا … پاسخ دادن به این مسائل کاملاً آزاد است و همهٔ افراد (با هر سنی) می‌توانند پاسخ‌های خود را بفرستند.
اگر می‌خواهید برای دو دایره ثابت کنید که آن خط (خط‌ها) مجموع مساحت دو دایره را نصف می‌کند، باید از اصول و قضایای هندسه استفاده کنید؛ آنچه شما نوشته‌اید یک استدلال شهودی است که چنین استدلالی در هندسه و ریاضیات پذیرفته نمی‌شود.
توجه کنید که در این پرسش، آن دو دایره صرفاً برای راهنمایی رسم شده‌اند، و آنچه خواسته شده، تقسیم مساحت آن پنج دایره به دو قسمت مساوی است.

بسیار ممنونم از راهنمایی شما🌺