علیرضا علیپور (متولد ۱۲ آذر ۱۳۵۴ در تهران)، محقق، نویسنده، مدرس، و طراح مسائل ترکیبیاتی المپیادهای ریاضی و کامپیوتر است. زمینهٔ فعالیت و تحقیقات او در ریاضیات، ترکیبیات و نظریهٔ گراف‌ها بوده‌ است.

علیرضا علیپور

زندگی

علیرضا علیپور، در سال ۱۳۵۴ در تهران متولد شد. او در سال ۱۳۷۳، با رتبهٔ ۴۳ در کنکور سراسری، به‌عنوان دانشجوی کارشناسی رشتهٔ ریاضیات وارد دانشگاه صنعتی شریف شد. علیپور دوره‌های کارشناس ارشد و دکتری را نیز در دانشگاه صنعتی شریف گذراند. وقتی او دانشجوی دکتری دانشگاه صنعتی شریف بود، دو کتاب «ترکیبیات» و «آشنایی با نظریه گراف‌ها» را تألیف کرد. علیپور در سال ۱۳۸۵ از رسالهٔ دکتری خود با عنوان «گراف‌های رنگین» دفاع کرد. در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ میلادی (زمانی که دانشجوی دکتری بود تا دوسال بعد از آن)، پنج مقالهٔ علمی او در مجلات معتبر بین‌الملی منتشر شدند. دکتر علیپور با چنین رزومه‌ای، می‌توانست به‌راحتی در یکی از دانشگاه‌های ایران به‌عنوان عضو هیئت علمی مشغول به‌کار شود؛ اما او تألیف کتب ترکیبیات (که حوزهٔ تخصصی‌اش بود) و تدریس به دانش‌آموزان (به‌ویژه علاقه‌مندان به المپیادهای ریاضی و کامپیوتر) را به کار در دانشگاه ترجیح داد.

دکتر علیپور در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ عضو کمیتهٔ ملی المپیاد ریاضی ایران بود. همچنین، او از سال ۱۳۸۰ تاکنون، همه‌ساله یکی از طراحان مسائل المپیاد ریاضی و المپیاد کامپیوتر بوده است.


کتاب‌های علیرضا علیپور

ترکیبیات، انتشارات فاطمی، تهران، ۱۳۸۲.
آشنایی با نظریه گراف، انتشارات فاطمی، تهران، ۱۳۸۳.
روش‌های ترکیبیات ۱، انتشارات فاطمی، تهران، ۱۳۹۶.
روش‌های ترکیبیات ۲، انتشارات فاطمی، تهران، ۱۳۹۷.
روش‌های ترکیبیات ۳، انتشارات فاطمی، تهران، ۱۳۹۶.
روش‌های ترکیبیات ۴، انتشارات فاطمی، تهران، ۱۳۹۶.
آنالیز ترکیبی، نشر الگو، تهران، ۱۳۹۷.
خلاقیت در ریاضی، انرژی نوین، تهران، ۱۳۹۷.


کلاس‌ های برگزار شده در سایت تکمیلی

کلاس‌های آنالیز ترکیبی دکتر علیپور را می‌توانید با قیمت مناسب تهیه بفرمایید. این کلاس‌ها به‌صورت فیلم ضبط‌شده هستند و به‌ سؤالات کاربران از طریق کامنت‌گذاری در سایت، پاسخ داده می‌شود.

کلاس‌های عمومی، نیمه‌خصوصی، و خصوصی

برای شرکت در دوره‌های حضوری یا آنلاین آکادمی المپیاد دکتر علیرضا علیپور، روی لینک‌های زیر کلیک کنید و فرم مربوطه را تکمیل بفرمایید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

برای شرکت در کلاس‌های خصوصی دکتر علیپور (آنلاین یا حضوری)، ابتدا در آزمون تعیین سطح زیر، شرکت کنید. سپس، با شمارهٔ 09108360609 تماس بگیرید و نام خود را بفرمایید تا ایشان با توجه به نتیجهٔ آزمون شما و موارد دیگر، دربارهٔ پذیرش شما به‌عنوان شاگرد خصوصی تصمیم بگیرند.

آزمون تعیین سطح کلاس خصوصی دکتر علیپور

1 / 15

\(10\) دختر و \(20\) پسر در یک تورنمنت شطرنج شرکت کردند. در هر دور \(30\) شرکت‌کننده به \(15\) دسته دو نفره تقسیم شدند و دو نفر هر دسته باهم بازی کردند. در سه دور اول، تعداد بازی‌هایی که بین دو دختر برگزار شد برابر \(11\) بود. چندتا از بازی‌های این سه دور بین دو پسر بوده است؟

2 / 15

تعدادی مرد و زن دور یک میز نشسته‌اند. \(5\)تا از این افراد هر دو نفر مجاورشان مرد است، دوتا از این افراد با یک مرد و یک زن مجاورند و بقیهٔ افراد با دو زن مجاورند. چند مرد دور این میز نشسته‌اند؟

3 / 15

همهٔ عددهای طبیعی را که رقم \(3\) ندارند از کوچک به بزرگ در یک دنباله نوشته‌ایم:
\[1,2,4,\dots,28,29,40,41,42,44,\dots.\] عدد \(1000\) چندمین جمله از این دنباله است؟

4 / 15

شتر نمی‌تواند بیش از \(22\) کیلوگرم طلا حمل کند. سارقی می‌خواهد از یک معدن طلا سرقت کند و تا آنجا که ممکن است بیشترین سود را ببرد. کیسه‌هایی وجود دارد که به‌ترتیب می‌توان در آنها \(5\)، \(4\)، و \(3\) کیلوگرم طلا قرار داد. قیمت این کیسه‌ها به‌ترتیب \(60\)، \(47\)، و \(33\) درهم است. سارق برای کسب بیشترین مقدار سود، چند کیسه با ظرفیت \(5\) کیلوگرم را بر شتر خود بار بزند؟

5 / 15

دهقان یک گوسفند خرید که بلافاصله یک گوسفند به‌دنیا آورد. پس از آن این گوسفند هرسال یک گوسفند به‌دنیا آورد. هر گوسفند که به‌دنیا می‌آید، پس از سه سال، هر سال یک گوسفند به‌دنیا می‌آورد. پس از \(6\) سال دهقان چند گوسفند دارد؟

6 / 15

هشت تیم فوتبال دوبه‌دو مسابقه داده‌اند (هر دو تیم یک‌بار باهم بازی کرده‌اند.) در هر بازی، برنده \(3\) و بازنده \(0\) امتیاز گرفت و در صورت تساوی هر دو تیم یک امتیاز گرفتند. در پایان امتیاز تیم‌ها برابر \(15\)، \(14\)، \(13\)، \(9\)، \(8\)، \(7\)، \(6\)، و \(3\) شد. چند بازی مساوی شده است؟

7 / 15

به کمک \(10\) پریز برق و \(15\) عدد سه راهی چند وسیله را می‌توانیم به برق متصل کنیم؟

8 / 15

در یک جمع \(100\) نفر حضور دارند. هریک از این \(100\) نفر متوجه شد که سن او برابر تعداد افرادی از جمع است که هم‌سن با او نیستند. سن افراد این جمع، حداکثر چند مقدار مختلف دارد؟

9 / 15

ناتالی چهار عدد مثبت انتخاب کرد و حاصل‌ضرب هر دوتا از آنها را به‌دست آورد. \(5\)تا از این \(6\) حاصل‌ضرب برابر \(2\)، \(3\)، \(5\)، \(6\)، و \(10\) هستند. حاصل‌ضرب ششم چه عددی است؟

10 / 15

همانند شکل زیر، یک مربع را به \(4\) مستطیل برابر و یک مربع تقسیم کرده‌ایم. اگر محیط هریک از \(4\) مستطیل برابر \(40\) باشد، مساحت مربع بزرگ را به‌دست آورید.

11 / 15

صفحهٔ شطرنجی \(8\times8\) به مربع‌های \(2\times2\) و \(1\times4\) تقسیم شده است. اگر طول برش برابر \(54\) باشد، تعداد مربع‌های \(2\times2\) چندتا است؟ (در شکل زیر، طول برش برابر \(10\) است.)

12 / 15

رأس‌ هر ساعت یک اتوبوس از شهر \(A\) به سمت شهر \(B\) حرکت می‌کند و درست \(5\) ساعت طول می‌کشد تا به \(B\) برسد. احمد ساعت \(4\)ونیم با وسیلهٔ خود از \(B\) به سمت \(A\) حرکت کرد و \(4\) ساعت طول کشید تا به \(A\) برسد. او در طی مسیر چندتا از اتوبوس‌هایی را که از \(A\) به سمت \(B\) می‌آیند، دیده است؟

13 / 15

شکل زیر، گوشهٔ بالا-چپ از یک جدول \(21\times21\) را نشان می‌دهد. اگر طبق الگوی نشان داده شده، خانه‌ها را رنگ کنیم، چند خانه از جدول رنگ می‌شوند؟

14 / 15

رقم دهگان بزرگ‌ترین عدد هفت‌رقمی با رقم‌های متمایز که بر \(9\) بخش‌پذیر باشد چند است؟

15 / 15

اگر هر خانه از یک جدول \(2\times2\) را روی دو قطر آن ببُریم، جدول به \(12\) قطعه تقسیم می‌شود.

اگر هر خانه از یک جدول \(10\times10\) را روی دو قطر آن ببُریم، جدول به چند قطعه تقسیم می‌شود؟نوشته‌های قبلی و بعدی


اشتراک
اطلاع از
شماره موبایل شما نمایش داده نمی‌‌شود.

6 پرسش‌ها و نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
فرهام
Member
7 ماه قبل

تکالیف هفته ششم فرهام شریفی

فرهام
Member
8 ماه قبل

سلام لطفا پاسخ آزمونک ریاضی کامپیوتر را مجدد چک فرمابید.کوچک ترین عدد طبیعی k ….,احتمالا پاسخ اشتباه وارد شده است؟

فرهام
Member
پاسخ به  Takmili
8 ماه قبل

سلام آزمونک پنجم المپیاد ریاضی میباشد.