امروز استفاده از زبان ریاضی در بسیاری از متون علوم تجربی و مهندسی و اقتصاد و مدیریت و غیره، و نیز البته متون رشتۀ ریاضی (محض و کاربردی) لازم می‌آید و دشواری‌هایی به‌همراه دارد. این دشواری‌ها در زبان فارسی، هم به‌خاطر نمادگان لاتین ریاضیات و جهت فرمول‌ها در روابط ریاضی که خلاف جهت خط فارسی است و هم به‌خاطر بعضی از ویژگی‌های زبان فارسی، بیشتر از زبان‌های اروپایی است. این کتاب برای کمک به رفع مشکلاتی تدوین شده که از تداخل زبان ریاضی در زبان فارسی ناشی می‌شود و مشتمل بر مجموعه‌ای از قواعد صوری برای نگارش ریاضی در زبان فارسی است. مرجع کتاب، در زمینۀ نماد‌ها و فرم‌های بین‌المللی بیان ریاضی، ویراست شانزدهم شیوه‌نامۀ شیکاگو (از معتبرترین شیوه‌‌نامه‌های نشر در آمریکا) است و خاستگاه آن، در زمینۀ سازگار کردن زبان ریاضی با مقتضیات خط و زبان فارسی، تجربیات بخشی از ویراستاران ریاضی کشور (به‌خصوص در مرکز نشر دانشگاهی در دهه‌های 1360 و 1370) است.

نقد و بررسی کتاب

خبرنامهٔ انجمن ریاضی ایران در مقاله‌ای به‌طور مفصل به نقد و بررسی این کتاب پرداخته است. برای دانلود رایگان PDF این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

نقد و معرفی کتاب شیوه‌نامهٔ نگارش ریاضی

مشخصات کتاب شیوه‌نامه نگارش ریاضی

نویسنده: سیامک کاظمی
قطع کتاب: رقعی
نوع جلد: شومیز
سال انتشار: ۱۳۹۸
نوبت چاپ: اول
تعداد صفحات: ۷۶ صفحه
وزن: ۱۱۰ گرم
شابک: ۹۷۸۶۰۰۹۸۶۱۰۶۴

خرید کتاب از فروشگاه‌های معتبر


نوشته‌های قبلی و بعدی


مدرسه تخصصی ریاضیات سایت تکمیلی


ثبت‌نام در کلاس‌های ریاضی

5415
میز لق

آقا فرامرز دیروز یک میز گرد خرید و وقتی آن را به خانه و در آشپزخانه گذاشت، فهمید که یکی از پایه‌های میز لق می‌خورد. او عصبانی شد و با مغازه تماس گرفت تا میز را پس بدهد؛ اما ساعت کار مغازه تمام شده بود و کسی گوشی را برنداشت! آقا فرامرز از عصبانت نتوانست دیشب بخوابد. امروز و فردا هم تعطیل رسمی است و مغازه همچنان تعطیل است! شما چه راه‌حلی به فرامرز پیشنهاد می‌کنید؟

اشتراک
اطلاع از
شماره موبایل شما نمایش داده نمی‌‌شود.

0 پرسش‌ها و نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات