تولد یک قضیه

در ویدئوی زیر، سِدریک ویلانی (برندهٔ مدال فیلدز و نویسندهٔ کتاب تولد یک قضیه)، به این پرسش پاسخ می‌دهد:

چرا ریاضیدانان یکی از بهترین شغل‌های جهان را دارند؟

دربارهٔ سدریک ویلانی

سدریک ویلانی متولد ۵ اکتبر ۱۹۷۳ است. او پس از تحصیل در دبیرستان لویی لوگراند در پاریس، در مدرسهٔ عالی «اکول نرمال سوپریور» بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ تحصیل کرد. او سپس در همین مدرسه به عنوان استادیار استخدام شد. وی در سال ۱۹۹۸، دکترای خود در رشتهٔ ریاضی را از دانشگاه دوفین پاریس دریافت کرد. او برندهٔ جایزه انجمن ریاضی اروپا در ۲۰۰۸، جایزه هانری پوانکاره در ۲۰۰۹، و چند جایزه معروف دیگر است.

ویلانی در ایران

ویلانی در بهار سال ۱۳۹۴ به ایران آمد. او چند سخنرانی در ایران داشت و با ریاضیدانان ایرانی بحث و تبادل نظر کرد. ایمان افتخاری (ریاضیدان ایرانی و دانش‌آموز سابق سمپاد) مصاحبهٔ مفصلی با او داشته است.

تولد یک قضیه
سدریک ویلانی و ایمان افتخاری

متن کامل این مصاحبه در صفحه‌های ۶ تا ۱۶ مجلهٔ اخبار (شمارهٔ ۷۶)، منتشر شده است:

دانلود شمارهٔ ۷۶ مجلهٔ اخبار

تولد یک قضیه

کتاب «تولد یک قضیه»، حکایت جذاب یک پژوهش ریاضی است از آغاز تا انجام آن، با همهٔ فراز و نشیب‌هایش؛ قصهٔ تلاش هجده ماههٔ سدریک ویلانی و همکار او برای اثبات قضیه‌ای مهم در فیزیک ریاضی است. ویلانی در مقدمهٔ کتاب می‌نویسد:

اغلب از من سؤال می‌کنند زندگی یک ریاضیدان چگونه است؛ روزها را چگونه می‌گذرانیم، آثارمان را چگونه می‌نویسیم. در این کتاب کوشیده‌ام که به این سؤالات پاسخ گویم.

نام سدریک ویلانی در کتاب ریاضی تکمیلی هشتم

 تولد یک قضیه

خرید کتاب تولد یک قضیه

اگر قصد داشتید به دوستی که به علم و تحقیق (به‌ویژه در رشته‌های ریاضی و فیزیک) علاقه‌مند است، کتابی هدیه دهید، ما کتاب تولد یک قضیه را به شما توصیه می‌کنیم. برای خرید این کتاب، با شماره تلفن $021\text{-}2310$، داخلی $2120$ (یا داخلی $2121$)، تماس بگیرید.
قیمت کتاب تولد یک قضیه فقط $15$ هزار تومان است!

برای خواندن چند صفحه از کتاب تولد یک قضیه، اینجا را کلیک کنید. (در صفحه‌های ۱۰ تا ۱۲ این فایل، توضیح مفصلی دربارهٔ مسئلهٔ پشت جلد کتاب ریاضی تکمیلی هشتم، وجود دارد.)

تولد یک قضیه

مسابقه ریاضی

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
TakmiliMohammad Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Mohammad
Guest
Mohammad

سلام ویدیو نیست؟!